Informace o Zuzčiných koních...Sigi, sh-arab *2.3.1998

valach
O: 2680 Koheilan IV - 46
M: JM 4522 Arabka (Arri) po 3154 Siglavy Bagdady - 21

Sebevědomý uličník. Na Zuzku velmi fixovaný. Absolvovali společně mnoho vystoupení na téma horsemanshipu při větších i menších akcích.Lady Violence Olena (Chili), QH, *25.4.2005


O: April Doc Olena
M: Lucie

Klisna se vzhledem k problémům ve výcviku dostala složitým způsobem k Zuzce. Nyní je jedním z jejích „osobních“ koní.

Koně, kteří prošli výcvikem

Bohužel nemůžeme obsáhnout všechny, proto je zde jen výběr koní, se kterými bylo ctí pracovat. Ostatní byli taktéž skvělí. Takže jen pro příklad:


Lupič, valach, 7 let
Lupa jsme kupovali jako 6letého. Jako mladý kůň toho moc neuměl a jelikož to je můj první kůň, ani já si nebyla moc jistá tím, jak ho většinu věcí naučit. Díky panu Čechovskému, který nám naučil Lupa nastupovat do vozíku, jsme se dozvěděli o Zuzce a na podzim roku 2014 jsme ho k ní odvezli, aby ho odnaučila jeho zlozvykům.

Ty spočívaly v tom, že nekontrolovatelně třásl hlavou a „kopal“ předníma nohama během jízdy. Také se bál všemožných syčivých a šustivých zvuků a prudkých pohybů. A také si úplně nebyl jistý, co si počít s lidmi a jak se k nim chovat. Asi dva měsíce poté, co jsme ho u Zuzky ustájili, nám Zuzka navrhla, jestli bychom nechtěli zkusit jezdit bez udidla, protože Lup je velice vstřícný a citlivý na pobídky. Tak jsme se dostali k uzdečce bitless bridle Dr. Cooka.

Lupa jsme měli u Zuzky v Předkláštěří 5 měsíců a za tu dobu se z nejistého a nervózního koně stal sebevědomý klidný kůň. Přestal třást hlavou a na bitless bridle uzdečku reaguje naprosto spolehlivě a přesně, stejně jako na mini hackamore, které jsme z důvodu plánovaných závodů v budoucnu vyzkoušeli také. Ani šustění pytlíku už ho nerozhodí.

Než jsme k Zuzce Lupa odvezli, slýchala jsem, že mladý kůň a mladý jezdec je vražedná kombinace, že to nemůže fungovat. Zuzka nám ale ukázala, že právě naopak, že je to ideální kombinace, jenom to všechno trvá trochu déle.

Jsem Zuzce strašně moc vděčná, za všechno, co pro Lupa udělala a co ho naučila a také, že i mě ukázala cestu, jak se sním dorozumívat. Ještě jednou bych jí tímto chtěla moc a moc poděkovat.

Lupic


Bleu Diamond van Herikhave (Béďa), hřebec, 7 let, Brno
S Béďou jsme Zuzku začali v Předklášteří u Tišnova navštěvovat někdy začátkem dubna 2013. Krátce předtím se totiž vyhrotilo to, co si s sebou Béďa nesl od 3 let, kdy jeho obsedání pravděpodobně neprobíhalo úplně šťastně. O problému jsme věděli a kupovali jsme ho s tím, že to snad časem odezní. Neodeznělo..

Problém spočíval v tom, že se někdy při nasednutí nebo těsně po něm neskutečně vystrašil, stáhl ocas, roztřásl se a nato se roztočil a shodil jezdce. Vzhledem k jeho povaze bylo jasné, že „po zlém“ to v žádném případě nemá smysl a více „po dobrém“ jsme to neuměli. Obrátili jsme se tehdy na Pavla Čechovského, který doporučil Zuzku.Bylo úžasné sledovat, jak je den ode dne důvěřivější, sebevědomější a jak začíná vše snášet s naprostým přehledem.

U Zuzky jsme byli celkem 4x po 2 hodinách, rychlost pokroků překvapila jak nás tak ji. Ocenili jsme hlavně to, že jsme byli na cestu domů vždy vybaveni dalším cílem, kterého je třeba dosáhnout a stručným návodem, jak to udělat. Asi týden po poslední návštěvě jsme poprvé nasedli a od té doby nasedáme na volných otěžích na naprosto uvolněného a spokojeného koně. Kdo ho znal dřív, tak jen nechápavě kroutí hlavou.Majitelé sportovních koní a jezdci často trpí různými předsudky vůči „zaříkávačům“ a mají je za blázny. My však musíme říct, že se nám dostalo odborné, smysluplné, rychlé a cenově dostupné pomoci, za kterou jsme nesmírně vděčni. Bez této osobní zkušenosti bych nikdy nevěřila, že něco, co je v koni tak dlouhou dobu, lze odstranit tak rychle a hlavně jednoduše.

Na všem, co jsme se stihli za těch pár návštěv naučit, nás zaujalo hlavně to, že v jednoduchosti je krása a v Předklášteří to platí dvojnásob.

Bleu Diamond van Herikhave


Nero (fris + norik)

Nera jsem si koupila jako 10ti letého pracanta z lesa, který však velmi tvrdým zacházením ztratil veškerou důvěrku k lidem a byl pro okolí poněkud nebezbečný. Zuzka mi pomohla tuto cestu důvěry znovu najít. Za poslední rok a půl jsme se spolu naučili a stále se učíme vzájemné lásce, porozumění, důvěře, respektu. Díky Nerovi a Zuzce jsem se naučila překonat svůj strach, odbourat ten Nerův a začít žít v harmonii a naplno. Vím, že sama bych to nezvládla, vše je jak má být - Zuzku jsem poznala ve správnou chvíli a věřila jsem jí od prvního okamžiku. ...ano, teď už se usmívám nad Zuzčinými slovy "počkej za půl roku budete s Nerem jinde a tomuhle se budeš smát .." ..děkuji Zuzce za to, že jsem to s Nerem nevzdala, že mi ukázala tu správnou cestu, díky ní jsem teď s Nerem šťastná.

Nero


Lecacheux (ČT), Karlovy Vary

Majitel: Martin Šmarda

Zuzčiny práce si nesmírně vážím. Vždy, když jsem tápal, mi pomohla najít správný směr, upozornila na chyby a ukázala mi skutečné jádro věcí. Diskuse s ní jsou zdojem ponaučení a inspirace. Spolu s [Lekašem] se snažíme jít po cestě poruzumění a starého umění práce lidí a koní. Mohu říci, že nesejít stranou se mi mnohokrát podařilo hlavně díky Zuzčině podpoře, za což jí velmi děkuji.

Lecacheux

Saphire (achal-teke), Praha

Majitelka: Kristýna Koděrová

Měsíční kurz u Zuzky spolu s dva a půl roku starým koněm Saphirem jsem se rozhodla absolvovat poté, co se z mého hodného, malého hříbátka pomalu začal stávat hřebec. Chtěla jsem s ním pracovat tak, abychom si opravdu rozuměli a mohli se na sebe navzájem spolehnout. Ale sama jsem přesně nevěděla, jak na to. Po měsíci práce u Zuzky se naše důvěra prohloubila a pracovali jsme spolu s radostí a s chutí. Poprvé jsem pořádně zažila ten pocit, že kůň není jen naše zvíře, či dokonce jen náš majetek, či hračka, ale že to může být náš přítel a parťák.

Saphir

Lucky (Shetland pony / A1/1), Dvůr Králové

Majitel: Tereza Čeňková

Majitelka našla v Zuzčině práci inspiraci, kterou dlouho hledala. Spolu s Lucky se kurzů partnershipu účastní od jara 2010. Cílem jejich společné cesty, která nemá konce, je co nejpříjemnější a nejzábavnější vzájemná komunikace.

Lucky

Clotilda, Princ Wick A1/1
Majitelky: Eva Valná, Bára Chmelařová

Majitelka se vydala cestou horsemanshipu, aby co možná nejlépe poznala svého koně, naučila se mu rozumět a připravila co nejlepší podmínky pro společnou práci a výcvik. Nejvíce ji zaujal vzájemný kontakt člověka a koně, nalezení společné řeči a komunikace. Obdiv a úcta nad zvířetem, které je pro Vás ochotno udělat cokoliv, pokud Vám věří a nezklamete ho. Jednotlivé lekce jsou učebnicí nejen pro koně, ale i pro člověka.
Quintus (angloarab), Jihlava
Majitel: Bohuslav Mühlfeit a Miluše Šmerdová

Majitelé spolu s koněm absolvovali „dovolenou s vlastním koněm”, kde našli cestu vzájemného porozumění. Ze země i ze sedla. Rádi se vracejí.Limetree Magnum (welsh cob), Karlovy Vary
Majitel: Hana Uhlířová-Šafrová

Kůň určený do provozu hipoterapie v KV. U nás na základní a speciální výcvik 9 měsíců. Z pastvin. Mladé zvíře bylo dovezeno jako nepopsaný list (hřebec) z pastvin. Proběhl základní výcvik, kastrace, a speciální výcvik pro mladou jezdkyni+výcvik hipoterapie. V areálu, kde je Magnumovo působiště probíhají pravidelné soukromé kolektivní semináře.Ghajaryi (sh-arab), Zlín
Majitel: Petra Škrabalová

Majitelka již pokročilejší účastník kolektivních kurzů. Na předchozí výcvik navázáno pro větší důvěru a ochotu kobylky k práci.Great Pettinis (ČT), Brno
Majitel: -

Kobylka na výcvik u nás na několik měsíců. Celkové zklidnění koně, jízda na ohlávce, znovuobsednutí po hříběti, jízdárna, terén. Po výcviku prodána novému majiteli.Astor (ČT), Brno - venkov
Majitel: Michaela Maráková

Mladý koník měl problém s uctivějším přístupem k majitelce, majitelka s autoritou vůči koni. Během krátké doby uspokojivě vyřešeno přímo v domovské stáji koně v Bučovicích.Matouš, chladnokrevný kůň
Se Zuzkou jsem se potkala poprvé na doporučení, protože mé dosavadní zkušenosti s koňmi se ukázaly jako velmi nedostačující na dvouletého čerstvě vykastrovaného hřebce, který byl přivezen jako syrový a lidma neopracovaný kůň.
Začalo se až komicky - odmítal zvedat nohy, strkal, vláčel, předbíhal. Roky spolupráce se Zuzkou ať už formou kurzů, či nočních diskuzí nás s Matym dovedly na úroveň pokročilé práce ve volnosti, ježdění bez uždění, ale hlavně, k ovládání 900 kg těžkého koně na myšlenku, či vařené nudli. Tenhle dechberoucí výsledek mě motivoval k diskuzi se Zuzkou nad provětráním systému výchovy chladnokrevných koní. Vyplatilo se. Otestováno na dalších mých chladnokrevných koních s výborným výsledkem, který ušetří spoustu stresu mě, ale hlavně koním, kteří po staletí spolupracovali s lidmi, protože "museli" a ne "chtěli"
Není to o cvikách, ale o přístupu, který Zuzka dokáže aplikovat na všechny plemena koní dle jejich využití i specifikací. Takže velké "těžké" děkuji
Beau Tiffany z Chrastin (mérenský kůň, * 22. 5. 2011)
„Mít koníka od narození? A vypiplat si ho k obrazu svému? Vždycky se ve mně strašně pralo, že to přesně takhle chci a jestli to ale vůbec zvládnu. Když jsem pak viděla to rozkošné malé mokré černé hříbátko, bylo jasno, musím a CHCI to zvládnout. Nyní mám především díky Zuzce úplně jasnou představu, jakým směrem se chci se svou vysněnou osudovou kobylkou ubírat, po několika kurzech a pobytu na Ranči Loučka, jsem si jistá, že jdeme po dobré cestě, že náš vztah je to nejdůležitější a nejkrásnější. Zuzka nepoužívá slova jako „nejde, nemá smysl a je zbytečné“, což mi dodává sílu, naději a neskutečnou motivaci. Vím, že Tiffany je (a bude) skvělý parťák a také vím, že Zuzka toho naučila nejvíc mně, abych byla já dobrým parťákem svému koni.“
Zdeňka Newiaková
Sam Valach *1995
Majitel: Monika Jasanská
Sam se k nám dostal ve 12. letech, díky tomu že nevyhovoval jeho předcházející majitelce na westernových závodech. V té době mi bylo deset let a jezdila ho převážně moje starší sestra. Postupem času mi ale ten dominantní a velmi tvrdohlavý, avšak vychytralý „fjordotarpan“ přirostl k srdci.
V roce 2010 jsem, díky sestře a její kamarádce, poprvé a ne naposled dostala možnost strávit čas na ranči Loučka u Zuzky, kde jsem pracovala s jejími koníky. Jelikož se mi přístup a práce líbila, hned jsem to doma aplikovala na Samovi a další rok už jsme zde byli spolu. Celkem jsme zde spolu byli už dvakrát a jsme (doufám oba) více než spokojení. Zuzka nám ukázala společnou, pro oba snadnou cestu a my se po ní s radostí vydali. Za to oba moc děkujeme .
Fashion Chex Olena 5. 5. 2012
Majitel: Monika Jasanská
Fashion, jakožto hříbátko Chili (Lady Violoncele Olena - Zuzky klisna), se mi moc líbila. Tou dobou jsem ještě netušila, že mi rodiče dají tu možnost jí vlastnit a za to jim moc děkuji. Protože je to hříbátko vyrovnané, zvídavé a lidumilné. Na čemž má určitě podíl její přivítání na svět na ranči Loučka. Mám jí od roku 2013 a těším se z toho co všechno spolu a i s pomocí Zuzky zvládneme, protože už teď je radost s Fashion pracovat.
Childe Harold, *2006
Majitel: Lada Bryndová (VVS Verměřovice)
Child je anglický plnokrevník. Dostala jsem ho v jeho necelých čtyřech letech poté, co se zranil při dostihovém tréninku a už nebyl vhodný pro závody. Začátky byli dost krušné. Pojem „pomalu“ mu nic neříkal. Ale i přes několik pádů se nám to podařilo překonat. K Zuzce jsem jela poprvé bez něj a pak jsme tu spolu byli skoro každý rok o prázdninách. A pokaždé jsem odjížděli s pocitem, že cokoliv je možné, když je čas a vůle. Stále máme co zlepšovat, ale práce s ním mě baví. A i když oba máme své mouchy, jsem ráda, že mám takového parťáka."